SON EKLENENLER

TBMM AÇILINCA ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU DEĞİŞMELİ SINAV ŞARTI KALDIRILMALIDIR

AES Genel Başkan Yardımcısı Nihat Örs ''TBMM açılınca Öğretmenlik Meslek Kanunu değişmeli Sınav Şartı kaldırılmalıdır dedi.''
08 Ağustos 2022 15:52

ÖRS Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Dilimizden düşmeyen bir sözdür "Her şeyin başı eğitimdir." sözü. Eğitim hem sistemle hem de öğretmenle değer bulur

 Ancak ülkemizde en çok yıpratılan ve değersizleştirilen sistemin başında eğitim, mesleğin başında da öğretmenlik geliyor. Bakanlara göre değişen eğitim sistemimiz dikiş tutmuyor. Geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerin durumu ise gerçekten çok üzücü. Yoksulluk sınırında maaş alan sistemin bütün aksaklıklarının yükünü sırtında taşıyan öğretmenlerimiz şimdi de kariyer sınavlarına hazırlıkla uğraşıyor. Eğitimini alarak uzmanlaşan sınavlar geçerek yeterliliğini kanıtlayan tecrübesiyle kendini ispatlayan öğretmenlerimize büyük haksızlık yapılıyor, öğretmenlerimiz itibarsızlaştırılıyor.

Kariyer sınavı muafiyetlerinde yapılan adaletsizliklerle, askerliğin, ücretli öğretmenliğin süreden sayılmamasıyla oluşan eşitsizlikle, tamamen ezber isteyen branşıyla alakası olmayan sınav konularıyla bu kariyer sınavı öğretmenler için temelsiz ve geçersizdir. Yıllarca derse giren öğretmenlerin sınıfta nasıl davranacağını, nasıl not vereceğini, öğrenme süreçlerinin nasıl olacağını belirten anlatımlar ve sınav ile öğretmenlerimizin aldığı eğitim, yılların emeği ve tecrübesi MEB aracılığı ile değersizleştiriliyor.

MEB, öğretmenine kariyer vermek, değer verdiğini göstermek istiyorsa öğretmenin gelir düzeyini yükseltmelidir. Sözleşmeli, ücretli, kadrolu ayrımını kaldırmalıdır, özlük haklarını geliştirmelidir. Alnının teri ile aldığı diplomasını, geçtiği sınavları dikkate almalıdır. Sınavsız,  yıla göre kariyer geçişleri sağlamalıdır. TBMM açıldığında ÖMK en başta gündeme alınıp öğretmenin itibarı geri verilmeli ve kanun değiştirilmelidir.

SENDİKA BÜLTENİ

EĞİTİM BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER