SON EKLENENLER

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları ivedilikle gerçekleştirilmelidir

Eğitim-Bir-Sen , Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, bakanlık merkez ve taşra teşkilatında norm kadro açığı ile hizmet gereklerine göre belirlenen münhal kadrolar için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları açılmasını talep etti.
28 Eylül 2022 16:09

Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında norm kadro açığı ile hizmet gereklerine göre belirlenen münhal kadrolar için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları yapılmaktadır. Bakanlıkça 2015 ve 2018 yıllarında görevde yükselme sınavı gerçekleştirilmiş; ilgili tarihlerden bu yana herhangi bir görevde yükselme sınavı yapılmamıştır. Eğitim çalışanları arasında sınavın yapılması gerektiği yönünde haklı bir beklenti oluşmuştur. Aynı şekilde, 2015 ve 2021 yıllarında unvan değişikliği sınavı yapılmış; 2022 yılı neredeyse sona erecek olmasına rağmen unvan değişikliği sınavı konusunda herhangi bir açıklama da yapılmamıştır.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları ile bu sınavlara dayalı atamalar, kariyer yolculuklarında bir üst göreve atanmak isteyen kamu görevlilerince takdirle karşılanmakta, söz konusu sınavlar liyakat ve kariyer ilkelerine hayat vermektedir.

Son dört yıldır görevde yükselme sınavı; yaklaşık iki yıldır da unvan değişikliği sınavı yapılmadığı dikkate alındığında aradan geçen zaman zarfında değişik sebeplerle görevde yükselme ve unvan değişikliği kapsamındaki kadrolar açısından çok sayıda münhal kadro oluşmuştur.

Eğitim-Bir-Sen olarak, Ekim 2021 ve Nisan 2022 Kurum İdari Kurulu toplantılarında, “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavları ivedilikle gerçekleştirilmeli ve en geç iki yıllık periyotlarla yinelenmesi” yönündeki talebimizi dile getirmiştik. Kurum İdari Kurulu Çalışma raporlarında talebimiz kabul edilerek, gerekli çalışmaların Personel Genel Müdürlüğü tarafından başlatılması kararı alınmıştır.

Bu nedenle, Millî Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında norm kadro açığı ile hizmet gereklerine göre belirlenen münhal kadrolar için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları açılmalı ve sınav takvimi ivedilikle ilan edilmelidir.

Bakanlığa ilettiğimiz yazı için tıklayınız

 

SENDİKA BÜLTENİ

EĞİTİM BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER