EĞİTİM-BİR-SEN'E YÖNELİK SALDIRILARIN AMACI NE?

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 5 No.lu Şube Başkanı Yusuf SABAZ'ın "yakında bakanı değiştireceğiz" dediği iddiasının meclis gündemine taşınmasının ardından birçok basın kuruluşu konuyu haber yaptı. Eğitim-Bir-Sen Şube başkanı iddiayı yalanladı. Ancak rakip sendikalar sahibi belli olmayan bu iddiaya sarıldılar. Marjinal sol söylemleriyle tanınan Eğitim-Sen Kurucu Genel Başkanı Yıldırım Kaya'nın iddiasını, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan da satın aldı ve paylaştı. Sendikal rekabeti ahlaki zeminden uzaklaştırılmakla suçlanan CHP milletvekili Yıldırım Kaya'nın uç noktada ideolojik çıkışları, kimliği ve sendikal geçmişi konunun sendikal karalama ve yıpratma çabasından ibaret olduğu iddialarını güçlendiriyor. Peki, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın da sert bir dille yalanladığı iddianın amacı ne? Bir Eğitim-Bir-Sen üyesi tarafından kaleme alınan yazı, bu iddialarla neyin hedeflendiğine ilişkin ipuçları içeriyor. İşte o yazı:
22 Şubat 2020 08:18

Eğitim sendikasının kuruluş gayesi nedir? El-cevap: örgütlenmektir. Bir arada durmanın gücünün ifadesidir sendika.  Örgütlenmek için ne yapmanız gerekir. Bir araya gelmeniz, toplanmanız, ziyaret etmeniz. Sendikanın ortaya koyduğu “değerler örgüsü” içerisi ve fikrinde olanları bütünlüğe dahil etmek, bu birlikteliği haklar anlamında kazanca dönüştürmek işte sendikacılıktır.  Sendikacılar bu maksada hasıl olmak için üyelerini ziyaret ederler, onlarla toplantılar yaparlar bu olması gereken bir durumdur. Zira sendikal örgütlenme temel bir haktır.

Bakan atamak kimin işidir. El- cevap: Halk tarafından seçilmiş siyasî iradenin başında bulunan Sayın Cumhurbaşkanımızın. Hiçbir irade millet iradesi üzerinde değilken ve referans kaynaklarımız yönetme hak ve yetkisini Sayın Cumhurbaşkanımıza tanımışken hangi irade bu konuda söz edebilir? Hele ki millî ve manevî değerleri yaşatmak ve yüceltmek maksadını her platformda irade beyan eden bir topluluğun referans kaynaklarımız tarafından açıkça belirtilmiş böyle bir hak ve yetkiyi söze dolayacak durumu var mıdır? Kesinlikle yoktur.  Böylesi bir söze dolama işine en baştan Eğitim Bir-Sen’e üye olan herkes karşı çıkar. Eğitim Bir-Sen bir atama birimi değildir/ olmamıştır da. Sayın Cumhurbaşkanı halkımızın kahir ekserinin oyu ile ülkemizi yönetmesi için seçilmiştir. Şahsından başka Bakan tayin edebilecek bir irade yoktur, olması tasavvur dahi edilmez.

Eğitim-Sen Kurucu Başkanı Sayın Yıldırım Kaya’nın bugün vahamet derecesinde iddiaları şahsi manevisi kutsal TBMM’ye taşıdığını okuduk. İstanbul’da Eğitim Bir-Sen 5 Nolu Şube Başkanı Sayın Yusuf Sabaz;  yok şantaj ediyormuş, yok tehdit ediyormuş hatta Bakanı değiştirecekmiş. Böylesi bir iddiaya ne denir bilmiyorum. Sayın vekil kendisini hala sendika başkanı zannetmektedir galiba. Eğitim Bir-Sen üyelerinin birçok mağduriyetler yaşadığı hepimizin malumu. Suç varsa kim neyi, nasıl örtbas edecek. Bu konuda bir tane dahi örnek var mıdır? Her şeyden önce bu sayın müfettişlerin zan altında kalması gerektirir. Bir tane sadece bir örnek veriniz bu iddialarınıza. Ama biz size haklarında akla izana sığmaz iftiralar yüzünden soruşturmalar geçirip görevlerinden, yerlerinden olan onlarca Eğitim Bir-Senli örneğini bir çırpıda verebiliriz. Hem bırakın sizden sonra vazifeyi alanlar yapsınlar yukarıda tanımını yaptığımız sendikacılığı. Ya da sendikacılık etmek istiyorsanız buyurun sendika vazifenize dönün.  Sendikacılığın hiçbir yerinde olmayıp, sahanın hakkını veremeyenler nam-ı hesabına işi başka mecralara taşıma gayretinizi de kamuoyu görüyor. Ya gelin sendikacılık yapın ya da gidip uzakta oynayın. Sendika ziyaretlerini bir dikta gibi lanse ettirerek, kimden zuhur ettiği dahi belirtilmeyen iddiaları dile getirerek, yetki dışında işleri yaptı etti diyerek sendikacılık olmaz. TBMM, milletimizin iradesinin tecelli ettiği yerdir. Böyle delilsiz iddialarla, dedi kodularla şahsi manevisi kirletilmemelidir.

Ülkemizin en büyük örgütlü gücü olan Eğitim Bir-Sen; muazzam örgütlü yapısı ile ülkemizin göz bebeği ve kötü niyetlilerin şer işlerine tek başına mâni olduğu için sürekli birtakım odakların hedefi oluyor. Cümle alem toplanmış Eğitim Bir-Sen’e taarruz ediyor. Her şeyden önce bir düşünmek gerektir neden birbirine benzemez bunca insan bir araya gelmiş de Eğitim Bir-Sen’e saldırıyor. Neyi yıkmaya çalışıyorlar, bu seti çökerterek hangi mahfillerin önünü açacaklar? Öyle deniyorlar olmuyor, böyle deniyorlar bir şey bulamıyorlar sonra tutup niyetleri, gayeleri geçmişten belli, bu cümleleri neden sarf ettiklerini sağır sultanın bildiği mevzulara sarılıyorlar. Yahu şu beraber iş tuttuğunuz, iddialarını dile getirdiğiniz kimseler twetlerine bir bakın, tuttukları yolu bir görün. Bu iddiaları neden dile getirdiklerini ifadeye hacet yok, malumun ilanı olur. Onların derdi Eğitim Bir-Sen değil onun sırtladığı misyon, yaşatmaya ahdettiği değerler örgüsü. Sendika binalarında kimleri tedavi ettirdikleri ifşa olmuş insanlarla aynı safta durdunuz, onların sesine ses verdiniz. Bunu da tarihe not düşeriz. Yeter ki biri Eğitim Bir-Sen’e saldırsın. Bunun fırsatını kollayanlar var.  Eğitim Bir-Sen birkaç üfürük ile sönmeyecek bir meşaledir. Tarihi bugünden değil çok eski zamanlardan başlar. Her zaman aklıselimin yegâne mirasçısıdır. Bugün milletimizin göz bebeği Eğitim Bir-Sen’e sahip çıkma adına 1 milyonluk bir kenetlenme ve bir milyonluk bir öfke gerektir.

 

İddiaları TBMM Gündemine taşyan Yıldırım  KAYA kimdir?

7 Kasım 1958 yılında Kırşehir Merkez, Kartalkaya Köyü’nde doğdu.
• İlkokulu Kırşehir Kartalkaya köyünde, Ortaokul ve Liseyi Kırşehir’de okudu.
• 1979 yılında Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliğini bitirdi.
• 1979 yılında Konya Cihanbeyli Gölyazı’da öğretmenlik mesleğine başladı.
• Öğretmenliğe başladığı ilk gün 13 Kasım 1979’da TÖB-DER’e de üye oldu.
• 16 günlük öğretmen iken, 2 günlük öğretmen boykotuna katıldı.
• 24 Aralık 1979 yılında yapılan “Kahramanmaraş Katliamı protestoi” boykotuna katıldı.
• 1980 Haziran ayıda Sivas/Divriği’ye sürgün edildi.

• 12 Eylül darbesinden sonra, Sivas Divriği Bahtiyar köyünde tutuklanarak, Kırşehir Cezaevine getirildi.
• Cezaevinden çıktıktan sonra, bir süre pazarcılık yaptı. Çok sevdiği öğretmenlik mesleğine 3 yıl sonra dönebildi.
• Öğretmenliğe döndükten sonra sürgün yılları yeniden başladı. Sırasıyla, Artvin/Hopa, Şanlıurfa/Bozova’ya sürgün edildi.
• 1985-1993 yılları arasında, memleketi Kırşehir/Çiçekdağı ve Kırşehir merkezde görev yaptı.
• 1990 yılında Eğit-Sen’in kurucuları arasında yer aldı.
• 1990-1994 yılları arasında Eğit-Sen Kırşehir Şube Başkanlığı yaptı.
• 1994 yılında Rize’ye sürgün edildi.
• 23 Ocak 1995 yılında Eğitim İş ve Eğit Sen’in birleşmesiyle kurulan Eğitim Sen’in kurucusu ve ilk Genel Başkanlığını yaptı.
• 1996 yılında öğretmenlikten istifa ederek ÖDP kurucuları arasında yer aldı.
• 1996-2001 yılları arasında ÖDP Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.
• Birgün Gazetesi kurucuları arasında yer aldı.
• Türkiye Barış Meclisi Kurucuları arasında yer alarak, barış çalışmaları yürüttü.
• Çeşitli yöre dernekleri kurucu başkanlığını yaptı.
• 2001 yılında öğretmenliğe geri döndü.
• 2004 yılında öğretmenlikten istifa ederek, Demokratik Güç Birliği'nin de desteklediği, SHP Kırşehir Belediye Başkan adayı oldu.
• 2004 yılında öğretmenliğe döndü.
• 2013 yılında Ankara’da öğretmenlikten emekli oldu.
• 2014 yılında CHP Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu’nun yardımcılığı görevini üstlendi.
• 2014 yılında CHP Parti Okulu Eğitmeni ve daha sonra da Parti İçi Eğitim Birimi (PİEB) üyesi oldu. Hala bu görevi devam ediyor.
• 18 Ocak 2016’da CHP’nin 35. Olağan Kurultayı’nda CHP Parti Meclisine seçildi.
• 2016 yılından itibaren, Örgütlenme Birimi ve Emek Büroları’nda üstlendiği çalışmaları devam ediyor.
• 20 Temmuz 2016 darbesinden sonra CHP OHAL Komisyonu’nda üstlendiği görevi hala devam diyor.
• 3-4 Şubat 2018 tarihinde yapılan, CHP Olağan Kurultayı'nda 3. sıradan yeniden CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi.
Yıldırım Kaya CHP 27.dönem Ankara milletvekili adayıdır.
• Evli ve iki çocuk babasıdır.

YILDIRIM KAYA'NIN SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINDAN BAZILARI:

photo-2020-02-21-20-43-38.jpg

photo-2020-02-21-20-46-14.jpg

photo-2020-02-21-20-47-27.jpg

egitimbulteni.com
Bu haberin tüm hakları egitimbulteni.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

EĞİTİM BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...